Güler Sabancı’ya Avrupa Film Akademisi’nden ödül: ‘Barışı özlüyorum’

European Film Academy, dün akşamki ödül gecesinde, Avrupa’nın en büyük başarılarını ödüllendirdi. European Sustainability Award (Avrupa Sürdürülebilirlik Ödülü) alan Güler Sabancı hakkında, “Sabancı Holding Başkanı ve Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, European Sustainability Award (Avrupa Sürdürülebilirlik Ödülü) aldı. Sürdürülebilirlik Ödülü – Prix Film4climate 2023 ile ödüllendirildi. Hayatının birçok alanında değişimi zorlamak için etkisini kullanan Avrupa’nın en başarılı girişimcilerinden biri. Sanatın gücünü kullanarak adil ve sürdürülebilir bir dünya için çalışıyor” ifadeleri kullanıldı.

ArtDog İstanbul’daki habere göre, Güler Sabancı ödül konuşmasına Avrupa Film Akademisine teşekkür ederek başladı. Sabancı, “İklim aciliyeti, eşitsizliklerin artması, yoksulluğun artması. Dünyamız, artık kabul edilemeyen insan yapımı savaşların ve her geçen gün artan insanlık dramlarının üzerine, açılışta da değinildiği gibi birçok felaket yaşıyor. Bu krizin üstesinden gelmek için hepimiz işbirliğini biliyoruz. Yeni yıla hazırlanırken önümüzde sadece birkaç hafta kaldı. Barışı özlüyorum. Yeni yılın dünyaya barış getirmesini diliyorum” diye konuştu.

Sabancı, konuşmasında şunları söyledi:

“Bayanlar ve baylar, bu benim için farklı bir şey. Hayatım boyunca aldığım ödüllerim oldu. Ama bu elbette çok çok özel. Ve bu ödülü veren Avrupa Akademisi’ne en kalbi şükranlarımı sunmak isterim. Ama tabii ki bu ödülü Sabancı Vakfı adına aldım. Ben bir hayırseverim, evet. Dolayısıyla burada, film endüstrisinin kalbinde olmak farklı. Yaklaşık 50 yıllık, Türkiye’de 50 yıllık spor, sosyal gelişim, toplumsal değişim, kültür, eğitim geçmişine sahip özel bir hayırsever vakfıyız. Hepinizin bildiği filmin gücünden yararlanmak istedik. Daha sonra paylaşalım istedik. Türkiye’deki gençleri teşvik etmek ve genç sinemacılara ilham vermek amacıyla kendi kısa film yarışmamızı düzenledik. İklim değişikliği ve sürdürülebilirlik gibi sosyal sorunları ele almak. Elbette film sinemasının hepimizin bildiği farkındalık yaratmanın en güçlü yolu olduğunu düşünüyoruz.

‘Kısa film uzun etkiler’ film yarışmamızın sloganıydı ve bu yıl 8. yılına girdi. Güvenilir, inandırıcı bir kısa film yarışmasını konuşurken bunu gerçekleştirmek ve başarmak için ne kadar çaba harcadığımızı bu izleyici kitlesine vurgulamama gerek yok ve biliyorum ki bunu seyirci de bunu çok iyi biliyor. Günümüzün sektöründe güvenilir olmak ne anlama geliyor? Bu gece bunu yaşıyoruz, bu yüzden teşekkür etmek istiyorum”

‘BARIŞI ÖZLÜYORUM’

Konuşmasını kısa film yarışmasının proje küratörü Zeynep Atakan ve Stavanger Vakfı Genel Müdürü Neville Safkan’ı anarak bitiren Sabancı, “Sıkı ve özverili çalışmalarından dolayı kendilerine özellikle teşekkür etmek istiyorum. İklim aciliyeti, eşitsizliklerin artması, yoksulluğun artması. Dünyamız, artık kabul edilemeyen insan yapımı savaşların ve her geçen gün artan insanlık dramlarının üzerine, açılışta da değinildiği gibi birçok felaket yaşıyor. Bu krizin üstesinden gelmek için hepimiz işbirliğini biliyoruz. Yeni yıla hazırlanırken önümüzde sadece birkaç hafta kaldı. Barışı özlüyorum. Yeni yılın dünyaya barış getirmesini diliyorum. Ülkemdeki tüm genç sinemacılara verilen bu büyük ödül için Akademi’ye bir kez daha teşekkür ediyorum. Umarım sürdürülebilirliğe odaklanacağız” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir