İBB Meclisi’nde engel kalktı: Teklifler tek tek kabul edildi

İBB Meclisi’nin nisan ayı oturumlarının ikinci birleşimi Saraçhane’deki başkanlık binasında meclis 1. Başkanvekili Nuri Aslan başkanlığında gerçekleştirildi.

31 Mart 2024  Yerel Seçimlerinin ardından CHP’nin çoğunluğu kazandığı İBB Meclisi’nin yeni dönemin ikinci toplantısında, İBB yönetiminin yıllardır Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AKP tarafından karara bağlanmadan bekletilen borçlanma talepleri tek tek gündeme alındı.

İlk olarak; 2019 yılından beri komisyon bekletilen dosya oya sunuldu. 

2015-2019 yıllarını kapsayan İBB’nin stratejik planında bulunan imar, çevre, kentsel dönüşüm, toplu ulaşım gibi projelerinde kullanılmak üzere 950 milyon TL’lik iç borçlanma yapılabilmesi için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yetki verildi. İç borçlanma talebi, 5 yıl sonra meclisten onay alabildi.

TOPLAM 4.2 MİLYAR TL

Aynı şekilde 2020 yılından bu yana komisyonda bekleyen finansman ihtiyaçlarından kullanılmak üzere istenen 2 milyar 250 milyon liralık iç borçlanma talebi de mecliste kabul edildi.

Pandemi nedeniyle bozulan nakit akışını iyileştirilebilmesi için istenen ve 2021 yılından beri komisyonda bekleyen 1 milyar TL’lik iç borçlanma talebine de onay çıktı. 

Toplam 4.2 milyar TL’lik borçlanma talebi meclisten onay almış oldu.

“Kirazlı-Halkalı Metro Projesi”nin finansmanında kullanılmak üzere 2023 yılından bu yana komisyonda bekleyen 250 milyon 361 bin 766 dolarlık dış borçlanma için de İBB Başkanı’na yetki verildi. Yıllardır çoğunluk yetkisini kullanarak dosyaları komisyondan çıkartmayan AKP, kararlara “evet” oyu kullandı. Bütün teklifler oybirliği ile kabul edilmiş oldu.

MHP VE BBP GRUP KURDU

Meclis oturumu sırasında MHP ve BBP de ayrı grup kurma kararlarını açıkladılar. Seçimlere AKP listelerinden giren MHP’li meclis üyeleri Kürşat Kaşıkçı, Şule Hayal, Orkun Ayhan, Mehmet Celep ve Lokman Savaş kendi gruplarına geçtiler.

Meclis üyeleri Osman Tüfekçi ve Dursun Çağlayan da BBP grubunu oluşturdular. BBP’nin daha önce mecliste grubu bulunmuyordu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x