PC Oyuncularının Kontrolcü Kullanım Oranı Artıyor

Valve, PC’lerde daha fazla oyun kumandası kullanımını teşvik etmek için Steam Input ve Steam Deck’i ön plana çıkarmaya devam ediyor. Şirket kısa süre önce bu kontrolcü kullanımının ne kadar çok arttığını göstermek için yeni bir Steam Haber gönderisi yayınladı. Gönderiye göre 2018’den bu yana günlük kontrolcü kullanım oranı %5’ten yaklaşık %15’e çıktı.

Kontrolcü kullanımı 2018’den bu yana üç kat artarken, kontrolcü kullanılan oyun seanslarının %42’si Steam Giriş katmanını (Steam Input layer) kullanıyor. Diğer yandan, Xbox kontrolcüleri bu kontrolcü oturumlarının %59’unu oluşturarak Steam’deki en popüler oyun kolu. Xbox’ın PC kontrolcülerinde lider olması, XInput’un ne kadar uzun süredir standartlaştırıldığı düşünüldüğünde mantıklı. Yeni oyunlarda (özellikle PlayStation portlarında) diğer satıcıların desteği önemli ölçüde artmış olsa da, çoğu oyun bir kontrol cihazı takılıysa otomatik olarak Xbox düzeni kullandığınızı varsayıyor.

Valve’in yayınında ayrıca kontrolcü desteğini iyileştirmek için atılan adımlardan da bahsedilmiş. Bunlar arasında Steam Deck’in kullanıcı arayüzüyle neredeyse aynı hale getiren Büyük Resim Modu güncellemesi, kontrolcü yapılandırması, gyro hedefleme işlevselliğinde iyileştirmeler, Deck Steam Input’un sanal menülerinin PC’de Steam’e eklenmesi ve genel olarak Xbox ve PlayStation kontrolcüleri için daha iyi sürücü desteği yer alıyor.

Steam Input’ın en büyük faydası, bir oyuna eklendiği takdirde oyuncuların 300’ü aşkın desteklenen kontrolcüyle oyun oynayabilme imkanı.

  • 2018’den bu yana günlük kontrolcü kullanım oranı yaklaşık %5’ten yaklaşık %15’e çıktı.
  • Kontrolcü kullanılan bu oyun oturumlarının yaklaşık %42’sinde Steam Input kullanıldı.
  • Bu süre zarfında kontrolcü tercihleri de değişti:
    • Oyun oturumlarının %59’unda Xbox kontrolcüleri kullanıldı.
    • Oturumların %26’sında PlayStation kontrolcüleri kullanıldı.
    • Bu oturumların %10’u da Steam Deck’lerden oluşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x