PCI SIG, PCIe 5.0 ve PCIe 6.0 İçin CopprLink Kablolar Hazırlıyor

Bilgisayar bağlantı teknolojileriyle ilgilenen bir kuruluş olan PCI-SIG, yaptığı açıklamada 32 GT/sn ve 64 GT/sn veri aktarım hızlarında PCIe 5.0 ve PCIe 6.0 arayüzleri için kablolama spesifikasyonları geliştirdiğini duyurdu. Yeni kablo standartları 2024 yılının ilk çeyreğinde yayınlanacak. Yeni proje mevcut OCuLink kablolarıyla yaşanacak karışıklığı önlemek ve ayrıca bakır yapıları vurgulamak için CopprLink olarak markalanacak.

CopprLink 5.0 ve 6.0 çözümleri veri merkezleri ve sunucular için tasarlandı. PCIe 5.0 (32 GT/sn) ve PCIe 6.0 (64 GT/sn) hızları geniş kullanım alanları sunacak: anakartları arka panellere, genişletme kartlarını yine aynı panellere, anakartları genişleme kartlarına (hızlandırıcılar gibi), rafları raflara, kartları raf içindeki kartlara ve hatta çipleri çiplere bağlamak için tasarlandı.

Buradaki amaç, baskılı devre kartları üzerinden tipik PCIe bağlantılarının verimsiz olduğu veya herhangi bir nedenle kurulamadığı durumlarda ek esneklik sağlamak. Kablolar üzerinden 32 GT/sn veya 64 GT/sn hızında veri çalıştırmak parazitlenme ve sinyal kaybı nedeniyle zor bir iş. Ancak birçok kurulumda kabloların kullanılması kaçınılmaz. Bu nedenle adını zaman zaman PCIe teknolojileriyle duyduğumuz PCI-SIG isimli konsorsiyum da endüstrinin isteklerine yanıt vermek için CopprLink’i geliştiriyor.

PCI-SIG, veri merkezi sınıfı uygulamalardan bahsederken tüketici bilgisayarları ya da otomotiv uygulamalarından hiç bahsetmiyor. Belki de ilk başta yüksek aktarım hızları gerektiren ortamlarda kullanılacak, sonrasında farklı pazarlarda da benimsenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x